H. E. Msgr. Peter Pisani (1919-1924)

H. E. Msgr. Peter PISANI

H. E. Msgr. Peter PISANI

He was born on 15th July 1871 in Vercelli (Italy). On 15 December 1919 he was appointed Titular Archbishop of Constantia in Sythia and Apostolic Delegate to India.
On 21st December 1919 he was ordained Bishop. He was appointed official of the Roman Curia in 1924. He died on 16th February 1960.

Back to Former Representatives