H.E. Msgr. Leo Peter Kierkels, C.P. (1931-1952)

H. E. Msgr. Peter PISANI

H. E. Msgr. Peter PISANI

He was born on 14th December 1882 in Baexem (Limburg-Netherlands). He was ordained priest in the Congregation of the Passion (Passionists) on 22nd December 1906. On 23rd March 1931 he was appointed Titular Archbishop of Salamis and Apostolic Delegate to India. He was ordained Bishop on 26th April 1931. On 1st July 1948 he was appointed Apostolic Internuncio to India and brought the see to Delhi. He resigned on 29th June 1952 and died on 7th November 1957.

Back to Former Representatives